Jak deskové hry podporují správný vývoj dítěte?
Jak rozvíjet dvouleté dítě, aby si toho ani nevšimlo?
Jaké jsou tipy na udržení pozornosti dvouletých dětí během hraní?
To jsou otázky, které si rodiče malých dětí často kladou. Kolem druhého roku věku dítěte přichází čas, kdy můžete své batole začít rozvíjet také formou hraní jednoduchých deskových her. Jde o to, že se dítě učí soustředit se, respektovat nastavená pravidla, posloupnost činností a jejich následné opakování.
Deskové hry nabízejí širokou škálu výhod pro psychomotorický vývoj dětí, a to jak na úrovni jemné motoriky a koordinace, tak i v oblasti kognitivního a sociálního rozvoje.


Zrakové vnímání
Při sledování psychomotorického vývoje dítěte je důležitý rozvoj zrakového vnímání – dítě cíleně vyhledává objekt, přikládá ho na určené místo, musí se zorientovat na herní ploše. Dále se podporuje souhra oko-ruka, protože děti musí sledovat herní desku a zároveň manipulovat s herními prvky. Tato dovednost je klíčová pro mnoho každodenních aktivit, včetně sportu a psaní.
Hrubá a jemná motorika
Dítě musí u hry sedět (s malými dětmi doporučuji spíše na zemi) a naklánět se pro herní předměty, čímž trénuje držení těla a posiluje vnitřní stabilizační systém. Některé deskové hry zahrnují fyzické aktivity, jako je plnění úkolů, které vyžadují fyzickou zdatnost, čímž rozvíjí celkovou fyzickou kondici. Pohybové dovednosti řadíme do hrubé motoriky.
Manipulací s malými herními komponenty, jako jsou figurky, karty nebo kostky, dítě stimuluje svaly ruky a prstů, což spadá do jemné motoriky. Úchop malých předmětů tzv. špetkou podporuje svaly ruky a připravuje ji na úchop tužky při psaní, kreslení a další manuální dovednosti. A to se dětem bude ve škole hodit.
Kognitivní schopnosti
Deskové hry často vyžadují strategické myšlení, plánování a řešení problémů. Tyto kognitivní, neboli rozumové dovednosti jsou důležité pro celkový intelektuální rozvoj dítěte. Už nejmenší děti se mohou začít učit strategii.
Správný vývoj dítěte zahrnuje i učení o tvarech předmětů, jejich velikostech a orientaci v prostoru (před, za, pod, nad…). Batole předměty jako figurky, kostky, hračky třídí a přiřazuje je do skupin.
Jazykové dovednosti a všeobecné znalosti
Dochází k rozvoji pasivní i aktivní slovní zásoby, dítě se setkává s novými pojmy. Slovní zásobu rozvíjíme formou pojmenovávání nových obrázků, předmětů a činností, gramatickou správnost vět komentováním činností. Rozšiřujete mu obzory také získáváním poznatků o světě kolem nás a jeho jednotlivých oblastech – zvířata, barvy, hračky, ovoce, pohádkové postavy atd.
Sociální vývoj
Společným hraním si budujete s dítětem vztah. Když společně tráví čas členové rodiny, tvoří si tak nové vzpomínky. Určitě rádi zažíváte chvíle, kdy se můžete společně smát a radovat se z prvních úspěchů. Dítě se při tom učí také komunikovat s druhými.
Hraní deskových her v rodině nebo jiném kolektivu učí děti spolupráci, komunikaci a dodržování pravidel. To jsou sociální dovednosti, které jsou nezbytné pro úspěšnou interakci s ostatními lidmi a pro budování zdravých mezilidských vztahů.
Trpělivost a soustředění
Při hraní deskové hry se dítě učí počkat na svůj tah a soustředit se na hru delší dobu. Tím pomáháte rozvíjet jeho trpělivost a schopnost udržet pozornost. To jsou důležité dovednosti pro jeho další aktivity a v budoucnu i školní úspěchy.
Kreativita a představivost
Mnoho deskových her s příběhovými prvky nebo her, kde hráči musí vymýšlet vlastní strategie a řešení, podporuje kreativitu a představivost. Podpoříte tím rozvoj tvůrčího myšlení dítěte.
Jak rozvíjet dvouleté dítě – tipy na udržení pozornosti
Deskové hry kombinují zábavu s učením, což je ideální způsob, jak rozvíjet dvouleté dítě. Pro nejmenší se hodí jednoduché barevné hry s jasnými pravidly, malý hráč pak lépe udrží pozornost. Nebraňte se opakování her, protože dítěti tak pomáháte lépe pochopit pravidla a zlepšovat jeho dovednosti.
🟡 Jak by měly vypadat první deskové hry, si můžete přečíst v článku 5 tipů, jak vybrat hru pro nejmenší >>